Ördek eti

Türkiye Ördek eti satışı Ördek eti sipariş İstanbul Ördek eti İzmir ördek eti Ankara Ördek eti Bursa Ördek eti Antalya Ördek eti

Ördek eti tüm dünyada tüketilmektedir ve özellikle Çin'de popülerdir.

Zengin bir protein kaynağıdır ve çeşitli vitamin ve mineraller sağlar. Yine de, ördeğin kırmızı mı yoksa beyaz et mi olduğu konusunda bazı karışıklıklar var.

Bu makale kırmızı ve beyaz et arasındaki farkları ve ördeğin nasıl sınıflandırıldığını tartışıyor.

Ördek eti tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüketimi hızla artmaktadır.
Satışa sunduğumuz Ördek eti ürünleri Titizlik ile kesimi ve temizlenmesi yapıldıktan sonra bir çok market şarküteri raflarında yerlerini almaktadır.

Bu web sitesi vasıtası ile Ördek eti sipariş ve Ördek eti ürünlerini direk üreticisinden daha ucuza alabilmeniz için satışa sunmaktayız.

Ankara Ördek eti İstanbul Ördek eti Antalya Ördek eti Aydın Ördek eti Çeşme Ördek eti Bursa Ördek eti İzmir ördek eti

 

bir kesme tahtası üzerinde çiğ ördek eti dilimleriPinterest'te paylaş

Kırmızı ve beyaz et Ördek eti

Kırmızı ve beyaz etten daha fazla miyoglobine sahip olduğu düşünülmektedir.

Miyoglobin, memelilerin kas dokusunda bulunan ve oksijene bağlanan bir proteindir. Oksijene bağlandığında kırmızı olur, böylece ete kırmızı bir renk katar ().

Sığır eti veya kuzu eti gibi etlerde daha yüksek miyoglobin içeriği, kırmızı et olarak kabul edilmelerinin nedenidir. Öte yandan, tavuk kadar miyoglobin içermez ve bu nedenle beyaz et olarak sınıflandırılır.

Bununla birlikte, diğer faktörler etin rengini etkileyebilir. Daha yaşlı hayvanların etleri ve oksijene maruz kalan ve vakumlu paketlemede saklanmayan etler daha koyu olma eğilimindedir (2).

Son olarak, daha fazla oksijen kullanan kaslardan kesilen et parçaları da daha kırmızı renkte olabilir. Bu nedenle tavuk kalçaları ve bacakları göğüsten daha koyu renklidir (3).

ÖZET

Kırmızı ve beyaz etler, kasta oksijene bağlanan ve kırmızı renkli bir protein olan miyoglobin içeriği bakımından farklılık gösterir. Daha fazla oksijen kullanan kasların eti daha kırmızıdır.

Kilo yönetimi seçenekleri gelişti

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak teknikler ve ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için testimizi yapın.

Türkiye Ördek etinin sınıflandırması

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre ördek eti beyaz olarak sınıflandırılır (3).Tavuk hindi ve ördek gibi iki ayaklı hayvanları içeren kümes hayvanları beyaz et olarak kabul edilir. Dört ayaklı inekler, domuzlar ve kuzular gibi canlı hayvanlar, bilimsel olarak kırmızı et olarak sınıflandırılır.

Yine de ördek eti, tavuk ve hindi ile aynı kategoriye girmesine rağmen, daha fazla miyoglobine ve daha koyu bir renge sahip olma eğilimindedir.

Bunun nedeni, ördeklerin uçup göğüs kaslarını çalıştırabilmeleridir, oysa tavuk ve hindilerin uçmamasıdır ( 3 ).

Bu nedenle ördek eti, tavuk veya hindi göğsüne göre daha koyu renktedir ve kalçaları veya bacakları ile daha benzerdir. Yine de, genellikle sığır eti veya kuzu eti kadar karanlık değildir.

Başka bir deyişle, ördek eti "koyu" olabilir, ancak bilimsel olarak "kırmızı" et olarak sınıflandırılmamıştır.

ÖZET

Ördek kümes hayvanları olarak sınıflandırıldığı için bilimsel olarak beyaz et olarak kabul edilir. Bununla birlikte, ördekler belirli kasları daha fazla kullandıklarından, çoğu tavuk ve hindi etinden daha koyu bir renge sahiptir.

Ördek etinin mutfak sınıflandırması Ördek eti

Mutfak geleneğine göre, pişirildiğinde koyu kalan et kırmızı et olarak kabul edilir.

Bu anlamda ördek mutfakta kırmızı et olarak kabul edilebilir. Aslında, sığır etine benzer şekilde , ördek genellikle orta pişmiş olarak hazırlanır ve restoranlarda içi hafif pembe olarak servis edilir.

Ayrıca, daha yüksek yağ içeriği nedeniyle ördek genellikle tavuk ve hindiye göre daha lezzetlidir.

Bununla birlikte, USDA'nın ördekleri tavukla aynı - 165 ° F (74 ° C) ( 3) pişirmeyi önerdiğini unutmamak önemlidir .

Tamamen pişmiş ördek genellikle daha açık bir renge sahiptir.

Ördeğin mutfak sınıflandırması bilime dayanmadığından ve pişirme ve servis sırasındaki rengine bağlı olduğundan, herkes onu mutfak anlamında kırmızı et olarak sınıflandıramaz.

Ne olursa olsun, ördek besinlerle doludur. Derisiz bir göğüs (95 gram) 22 gram protein ve sadece 190 kalori ile birlikte birkaç vitamin ve mineral sağlar

Yağda tavuk göğsünden daha yüksek olmasına rağmen, yine de ölçülü bir şekilde sağlıklı bir diyete dahil edilebilen besleyici bir protein kaynağıdır

 

Genellikle orta pişmiş olarak servis edildiği ve pişirme sırasında koyu kaldığı için ördek mutfakta kırmızı et olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, ördeğin mutfak sınıflandırması her zaman tutarlı değildir.

Ördek eti sipariş

Ördek, miyoglobin içeriği ve kümes hayvanları olarak sınıflandırılması nedeniyle bilimsel olarak beyaz bir et olarak kabul edilir.

Yine de, genellikle çoğu kısmından daha koyu renklidir ve genellikle farklı şekilde pişirilir. Bu nedenle ördek, mutfak standartlarına göre kırmızı bir et olarak kabul edilebilir.

Beyaz veya kırmızı et olarak sınıflandırılmasına bakılmaksızın ördek, dengeli bir diyete dahil edilebilecek sağlıklı bir et seçeneğidir.

Ördek, genellikle yüksek yağ içeriğiyle ilişkilendirilse de, düşündüğünüzden daha besleyicidir. Çoğunlukla sağlıklı doymamış yağ içerir, ancak yine de zengin, etli bir tada sahiptir. Çoğu pişirme yöntemi, ördeğin, yağın büyük bir kısmının eritilerek gevrek bir deri ve yağsız et bırakacak şekilde hazırlanmasını içerir. İşlenmiş ördek yağı, yemek pişirmede kullanılan tereyağı veya diğer hayvansal yağlara daha sağlıklı bir alternatif olarak kullanılabilir.

 Ördek eti son derece lezzetli ve besleyicidir. Selenyum, demir ve niasin gibi mikro besinlerin yanı sıra mükemmel bir protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Ördek yumurtaları da benzer bir besin profiline sahip besleyicidir (yumurta başına daha yüksek miktarlarda çünkü ördek yumurtası tavuk yumurtasından daha büyüktür)

 

Karbonhidrat

Ördek tek başına karbonhidrat içermez (bu, içinde lif veya şeker bulunmadığı anlamına gelir).

Yağlar

Ördek, deri ile et arasında çok fazla yağ içerir, ancak sığır eti gibi kas boyunca mermer yağ içermez. Bu gözle görülür yağ, ördeğe yağ oranı yüksek olduğu için ün kazandırmıştır. Bununla birlikte, genel yağ içeriği miktarı, ördeğin pişirilip pişirilip tüketilmediğine bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir.

Aslında, deri ve görünür yağ olmadan ördek eti, kavrulmuş derisiz tavuk göğsüne göre daha az yağa sahiptir. Örneğin derisiz ördek göğsü, 3 onsluk porsiyon başına yalnızca 2 gr toplam yağ (0,5 gr doymuş yağ) sağlar. Kavrulmuş derisiz tavuk göğsünün aynı porsiyonu 3 gr toplam yağ sağlar (1 gr doymuş yağ). Tavukta olduğu gibi, ördek budu ve butları biraz daha fazla toplam yağa sahiptir (derisiz ördek bacaklarının 3 onsluk kısmı 5 gr toplam yağ içerir), ancak ördek bacakları derisiz tavuk butlarından daha az yağ içerir.

ARA 0531 366 91 18
WEB TASARIMCI