Kaz Eti Sipariş

Kaz eti, Kaz eti Siparişi, Adrese Kaz eti, Kaz eti Nerden alınır,

 

Kaz eti adresimiz'de sizlere organik doğal kaz etlerimizi nasıl ulaştırdığımızı bu kazları nasıl kestiğimizi kesim öncesi besleme ve kesim sonrası kurutma ile ilgili detayları paylaşmaya çalışacağız. Biliyoruz ki insanın ne yediğini bilmesi çok önemli bizde bu önemi gayet ciddiye alıp sizlere kendimizi ifade etmeyi ve

tahmini olarak aklınızda'ki soru işaretlerini gidermeye yardımcı olacak bazı açıklamalar yapmaya çalışacağız.. İlk soru biz kimiz ? Biz yaklaşık olarak 8 yıldır kaz üretimi yapan Elazığ Van Ankara Bursa illerinde doğal ortamlarda kazlarımızı kendimiz üretip kendimiz meralarda otlatıyoruz. Yani sizlere gönderdiğimiz kazlar Doğal yaylım ile otlamış hayvanlardır. Türkiye'de 4 yıldır prakende kaz eti satışı hizmeti sunmaktayız.

Ayrıca Antalya Bursa İstanbul Kars gibi illerde toptan ürünler gönderdiğimiz şarküteri ve kaz eti tüketim restourantlar bulunmaktadır. İnternet ürün almak soru işaretleri ile dolu , ve haklısınız bu konu ile ilgili insanların internetten ürün sahiplenmeyi güvensiz karşıladıkları doğrudur Bu sebep ile 4 yıldır müşterilerimizin bazılarının yorumlarına referanslarına iletişim numarası ve mail adreslerine ..............  tıklayarak ulaşabilirsiniz.Arayıp sormanız , nasıl ürünler gönderdiğimizi öğrenmeniz sizin için önemli bunu bilmekteyiz.

Ürünlerimiz neden diğer satış noktaları ve internet sitelerinden daha ucuz ? Bunun cevabı şu ki , biz üretimi kendi çiftliklerimiz'de yapmaktayız , diğer siteler yada satış noktaları gibi 2. yada 3. ürün sahiplenen kişiler değiliz , bu sebep ile ucuza et satışı yapmak bize fazlası ile cazip hale geliyor.

 

Kaz eti sipariş

Kazlar nasıl besleniyor ? Civcivlikten kesime kadar takibini yaptığımız hayvanları 21.günün sonunda meraya otlaklara salmaktayız , taki kesim yaşı gelene kadar otlak ve meradan faydalanıyoruz , kesim öncesi son 20 gün , hayvanları kapalı alana alıp Arpa ve Mısır ile kilo almasını yağlanmasını sağlıyoruz.

 

Kazlar nasıl kesiliyor ? Kazları kesen ekibimiz , kazları en fazla 3 adet kesiyor , sıcak olan hayvanın kuru yolumu kolay olur , soğumadan tüyleri yolunuyor sonrasında ılık su yardımı ile çıkmayan tüylerin yumuşaması sonrası ikinci yolumda bitiyor. Daha sonra tütsüleme ve sonrasında iç temizlik.

Bundan sonraki periyotta içi temizlenen kazlar soğuk suda yıkanıyor, süzülmek üzere askıya alınıyor , askıda 1 saat kadar süzülen kazlar , kaya tuzu ile tuzlanıp (salamura) tekrardan askıya alınıyor. Bu askıda 3 ila 5 gün arası kalıyor , amacımız tuzlanan etin içindeki suyu salması , sonrasında askıdan alıp tekrar tuzlayıp üstüste 7 gün beklemek üzere diziyoruz. Bu süre ve işlemden sonra , kargo ömrü uzaması ve sağlıklı kalabilmesi için derindondurucularda beklemeye alıyoruz. Evet artık kaz kargo ile gönderilmek üzere hazır.

KAZ ETİ SİPARİŞ TELEFONLAR = 0850-466-23-06

KAZ ETİ VATSAP HATTI = 0531-366-91-18

NOT = KAZLARIMIZ BÜTÜN OLARAK VE KİLOGRAM ÜZERİNDEN SATIŞA SUNULMAKTADIR. KAZLARIMIZ EN KÜÇÜK 2 KG OLARAK SATIŞA SUNULMAKTADIR.

KAZ ETİ KİLOGRAM FİYATI = 85 TL

ARA 0531 366 91 18
WEB TASARIMCI